Czarnogóra - o krok do raju
Na początku Bóg stworzył Niebo i Ziemię, a zaraz potem góry i morze w Montenegro
Główna » Artykuły » Artykuły Gości

W kategorii wpisów: 3
Pokazano wpisów: 1-3

Sortowanie według: Daty · Nazwy · Ratingu · Komentarze · Odsłony

Mieszkańcy Czarnogóry mówią, że być nad Zatoką Kotorską i nie odwiedzić Kotoru to tak jak być w Rzymie i nie widzieć papieża. I chyba coś w tym jest, bo Kotorem nie sposób się nie zauroczyć od pierwszego wejrzenia.

Kotor to średniowieczne miasto, które leży na samym końcu Boki Kotorskiej, u podnóża masywu Lovcen.

Ciekawostką jest to, że Zatoka Kotorska posiada cechy norweskich fiordów i jest niekiedy określana jako najdalej położony na południe fiord Europy. Cała zatoka otoczona jest górami co sprawia, że upał nie dokucza tak jak w innych ciepłych krajach, niebo co jakiś czas przesłaniają chmury, a ożywczy wiatr pozwala znieść trudy wspinaczki, gdyż - jak mówi nasza expressowa młodzież - "tu wszędzie jest pod górkę".

Starówka pełna jest nieregularnych placów, świątyń i pałaców. Niesymetryczny układ pochodzi z okresu średniowiecza. Staromiejskie uliczki nie mają nazw (!), za to każdy dom oznaczony jest osobnym numerem, dlatego w ich plątaninie łatwo zabłądzić. Uliczki są wąziutkie. Należą do najwęższych w całej Europie, co dodaje starówce dodatkowego klimatu...

Stare Miasto w Kotorze otoczone jest średniowiecznymi murami miejskimi, które łączą się z twierdzą św. Jana  na Samotnym Wzgórzu na wysokości 260 m n.p.m. Warto się tam wspiąć, gdyż widok z góry jest przepiękny.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że wizytówką Kotoru są...koty, które mają tu nawet swoje muzeum. Mruczki są uwielbiane przez turystów, dokarmiane, wręcz hołubione. A jest ich naprawdę mnóstwo!

Artykuły Gości | Wyświetleń: 403 | Dodał: maxcel | Data: 2015-08-25

Herceg Novi często określane jest mianem miasta kwiatów.

Typowo śródziemnomorski charakter - szczególnie w porównaniu z innymi miejscowościami czarnogórskiego wybrzeża - zawdzięcza swojemu położeniu, architekturze oraz roślinności, która jest tu nadzwyczaj bujna i zróżnicowana.

Cyprysy, oleandry, palmy, wszelkiego rodzaju drzewa cytrusowe, figowce, bananowce, krzewy granatów, oliwki wręcz przytłaczają maleńkie ogródki i skwery.

Większość zabytków znajduje się na starówce, otoczonej murami oraz tureckimi twierdzami. Są to od północy masywna Kanli kula, a od południa mniejsza Forte Mare oraz cytadela bezpośrednio nad samym morzem, po której obecnie pozostały ruiny.

Wąziutkie uliczki, kamienne domy, klimatyczne kafejki, stragany z owocami, cerkiewki i kościoły - to wszystko sprawia, że można tu spacerować godzinami, nie nudząc się ani chwili. Odpoczynek zaś znajdziemy nad morzem. Z plaży rozciąga się przecudny widok na "otwarty" Adriatyk jako że Herceg Novi to początek Zatoki Kotorskiej.

Artykuły Gości | Wyświetleń: 299 | Dodał: maxcel | Data: 2015-08-25

Prawie 80 procent mieszkańców Czarnogóry wyznaje prawosławie. Muzułmanów jest kilkanaście procent, zaś zaledwie 3 procent stanowią katolicy. Nic więc dziwnego, że gdzie tylko możliwe, usytuowane są maleńkie, przyklejone do gór cerkiewki.

Do jednej z takich cerkiewek udaliśmy się wczoraj po południu, jak tylko zrobiło się ciut chłodniej. Patrząc z dołu, z poziomu morza wydaje się, że wyprawa będzie mordercza, jednak to tylko pozory. A może przecudne widoki rekompensują trudy wędrówki? Zbocza porośnięte gajami oliwnymi i krzewami granatów, winorośl, figi, które można zrywać prosto z drzewa, bo rosną "dziko"... No i Adriatyk widziany z góry - uczta dla oczu!

Patronem cerkwi w Baosici i patronem samej miejscowości jest Nikołan. Wokół cerkiewki usytuowany jest cmentarz, jednak nie ma tu takich nagrobków jak u nas, a płyty wmurowane w ziemię. Niektóre bardzo stare!

Podziwiamy kondycję Czarnogórców, którzy co niedziela -  a niektórzy pewnie i częściej - pokonuję tę trasę...

 

Artykuły Gości | Wyświetleń: 290 | Dodał: maxcel | Data: 2015-08-25